poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Moja biblioteczka

Opis wydawnictwa:

Tajemnica primabaleriny. Osiemdziesięcioletnia Nina Riewska, legenda baletu moskiewskiego Teatru Bolszoj, mieszka samotnie w Bostonie. Niegdyś jako pierwsza z radzieckich artystów uciekła na Zachód. Dla świata jest oczywiste, że z powodów politycznych, ale tylko ona sama wie, co nią kierowało. Gdy starsza pani postanawia sprzedać na aukcji swą słynną biżuterię, anonimowy darczyńca dołącza doń brakujący, bursztynowy naszyjnik i pisze do Niny list. Skąd ma naszyjnik? Dlaczego Nina wzdraga się mu odpowiedzieć? Nieoczekiwany splot wydarzeń każe dawnej primabalerinie powrócić do głęboko skrywanej przeszłości, kiedy w ponurej, stalinowskiej Moskwie żyła jak księżniczka i zakochała się w pewnym znanym poecie... Wspaniała, epicka opowieść o wielkim uczuciu, zdradzie, sztuce i cenie przyjaźni w trudnych czasach, gdy lepiej było nic nie wiedzieć i o nic nie pytać.


Tytuł: " Rosyjska zima "
Autor: Dephne Kalotay
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: luty 2011r
Przepiękna...!
Powieść przypomniała mi na nowo, dlaczego kocham literaturę piękną. (Lauren Belfer ) "Rosyjska Zima" to przepiękny przykład książki ponad czasowej. Powieść jest jak rosyjska    matrioszka,  gdyż wątki wyjmujemy po kolei i ustawiamy obok siebie, oceniając efekt. Autorka prowadzi fabułę w dwóch czasach - powojennej Rosji pod rządami Stalina i współcześnie w Bostonie. Wspaniała, epicka opowieść.Miłość, zdrada, kulisy rosyjskiego baletu i rodzinny sekret na tle świetnie opisanego życia w ZSRR. Postacie są genialnie przedstawione, poznajemy ich przeżycia, radości oraz dramaty i choć każda jest kompletnie inna to całość stanowi spójność literacką.
To doskonała pozycja beletrystyczna, która jest źródłem przyjemności i dla tego pozostaje w pamięci na długie godziny po przewróceniu ostatniej kartki.

Moja ocena: 9/10

                                                                                                                                                                                    


Opis wydawnictwa:

Prusy Wschodnie, sierpień 1939 roku. Rodzice Charlotte von Datski wydają wspaniały bal, żeby uczcić jej osiemnaste urodziny. Tego samego wieczoru hrabia Claus von Letteberg prosi dziewczynę o rękę. Niestety zaraz po ślubie okazuje się, że wymarzone małżeństwo zupełnie nie przypomina naiwnych wizji, jakie snuła w swoim pamiętniku zakochana nastolatka.

Przychodzi wrzesień, zaczyna się wojna i Charlotte musi natychmiast dorosnąć. Przyjdzie jej dokonywać dramatycznych wyborów i podejmować wyzwania przerastające możliwości młodej kobiety. A także ukrywać śmiertelnie niebezpieczną tajemnicę…

Wiele lat później Charlotte odwiedza Polskę i swoje rodzinne strony. Czytając na nowo dawne zapiski, wraca wspomnieniami do największej miłości swojego życia.

„Ostatnie lato” to wspaniała, tragiczna historia miłosna Charlotte i żołnierza Armii Czerwonej, który pracował przed wybuchem wojny w majątku jej ojca. Ich losy poznajemy dzięki dziennikowi Charlotte, który prowadziła jako młoda dziewczyna. Catrin Collier pisząc „Ostatnie lato”, wykorzystała wątki autobiograficzne. W 1995 roku pojechała wraz z matką do dawnych Prus Wschodnich, gdzie przeczytała pamiętniki matki i babki. „Ostatnie lato” powstało w oparciu o wspomnienia obu kobiet. 

Tytuł: " Ostatnie lato " 
Autor: Catrin Collier  urodziła się i wychowała w Pontypridd w Walii. Pracowała w Ameryce i Europie, by w końcu wrócić do rodzinnej krainy i tam rozpocząć karierę pisarki. Stała się najbardziej znaną walijską autorką dzięki swoim popularnym powieściom historycznym dla kobiet (napisała ich dotychczas dziewiętnaście). Autorka mieszka wraz z rodziną na Gower Peninsula, niedaleko Swansea.
Wydawnictwo:  Prószyński i S-ka
Data wydania: sierpień 2009r


Wybitna to książka, tak jak wybitni byli jej bohaterowie w swym nie ludzkim cierpieniu.
Czytając ją nie raz napływały łzy, ale gdy doszłam do momentu monologu Chrlotte z prawdopodobnie nie żyjącym ukochanym, po prostu ryczałam rzewnymi łzami(dawno nie targnęły mną takie emocje).
Ta książka uświadamia, że cierpienie, które przyniosła wojna dotknęło wszystkich bez względu po, której lini frontu stali. Fabuła książki jest próbą zrozumienia i odtworzenia strasznej historii, która niestety jest naszym wspólnym dziedzictwem, czy tego chcemy, czy nie.
Książka przepiękna,wzruszająca i warta przeczytania.

Moja ocena: 9/10
    
Polecam również inne książki tej samej autorki, mianowicie takie tytuły jak: "Córka Magdy", oraz "Amerykańskie lato "


                                                                                                                                                                                                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz