poniedziałek, 10 czerwca 2013

Górskim szlakiem na Stożek


          SCHRONISKO  PTTK STOŻEK
           43-460 Wisła
           ul. Turystyczna 19

Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m. npm.), tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę Polsko – Czeską.
Wspomniane pasmo jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskiego Beskidu Śląskiego, a jego zakończeniem jest masyw Tułu.
Jest to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim, o którego budowie zadecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie w 1919 roku. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie.
Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r. Wielokrotnie modernizowane, doczekało się gruntownego remontu w latach 60-tych i od tego czasu jego kształt i wygląd praktycznie nie uległy zmianie. Nie zmieniły się też wspaniałe widoki roztaczające się ze schroniska w kierunku wschodnim.
 
Pieczątka Schroniska PTTK Stożek. Na pieczątce widnieje budynek schroni, napis "Schronisko PTTK Stożek, Beskid Śląski-Wisła" oraz jest podana wysokość na której znajduje się schronisko czyli 978m.n.p.m.


Figa na szlaku

 

 


... dalej nie idę ...... milka, to też moja ulubiona czekolada ...

 
borowik -nowalijka wiosenna znaleziona na szlaku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz