środa, 22 maja 2013

Z dreszczykiem, czyli thrillery i kryminały


Opis wydawnictwa: 

Max Parkman - autystyczny, rozchwiany emocjonalnie geniusz - w oczach swojej matki zawsze był idealny. Wszystko się zmienia, gdy zostaje oskarżony o morderstwo... Nowojorska prawniczka, Danielle Parkman, zdaje sobie sprawę, że stan jej nastoletniego syna pogarsza się - chłopak staje się coraz bardziej agresywny i sięga po narkotyki. Kobieta jednak nie chce zaakceptować diagnozy lekarzy ze szpitala psychiatrycznego. Nie wierzy, że Max może być niebezpieczny.Do czasu, gdy znajduje zakrwawionego i zamroczonego syna tuż obok brutalnie zamordowanego pacjenta... Uwięziona w świecie wątpliwości i strachu, uparcie wierzy, że jej syn jest niewinny. Ale może ona też straciła kontakt z rzeczywistością? Może Max naprawdę jest zabójcą? Danielle postanawia odkryć prawdę niezależenie od tego, jaka ona jest. Uwikłana w niebezpieczną grę, zrobi wszystko, by znaleźć prawdziwego mordercę i uchronić syna przed zniszczeniem przez system, który  chętnie  uznałby go za winnego...

   
Tytuł: "Dotknąć prawdy"
Autor: Antoinette van Heugten
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Mira
Data wydania:   maja 2011
O tym, że matka dla swego dziecka zrobi wszystko, nie trzeba nikogo przekonywać. Tej niewiarygodnej więzi poświęcono wiele miejsca w literaturze, ale wciąż pojawiają się nowi autorzy którzy próbują ów motyw przedstawić w innym świetle.Do tego grona dołączyła także Antoinette van Heugten, absolwentka University of Texas School of Law, prawniczka zajmująca się tematyką autyzmu.
"Dotknąć prawdy" to rewelacyjny kryminał psychologiczny z elementami thrillera medycznego i sądowego, w którym zaciera się granica między tym co normalne, a niedopuszczalne.
Jednocześnie jest to powieść poruszająca i wzruszająca, opowiadająca o nieustannej walce, jaką matka niepełnosprawnego dziecka musi toczyć ze światem, by pozwolić mu godnie żyć.
Świat widziany oczami matki-psychologiczne elementy bólu niesprawiedliwości, goryczy prawdy lub strachu przed czekającą przyszłością syna.Nie spodobał mi się jedynie dosyć infantylny wątek romansowy pomiędzy Danielle a adwokatem pomagającym jej w śledztwie. Na szczęście został on potraktowany raczej epizodycznie.Reasumując, książkę oceniam bardzo wysoko, ze względu na dużą dawkę emocji.
"Dotknąć prawdy" to jedna z najbardziej wstrząsających książek jakie czytałam.
Książka jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Język powieści jest plastyczny, swobodny i bardzo łatwy w odbiorze. Płynność czytania i stopień rosnącej intrygi nie pozwala nam się oderwać od lektury. Znajdziemy tu wspaniale rozbudowane postacie i zaskakujący finał, który sprawi, że koło książki nie możemy przejść obojętnie.

Moja ocena: 9/10

                                                                                                                                                                                           


Opis wydawnictwa: 

Mrożący krew w żyłach thriller, który przebojem wdarł się na listy bestsellerów w wielu krajach Europy. Powieść przywołująca na myśl takie filmy, jak Milczenie owiec, Siedem i Szósty Zmysł. Sześć odciętych ludzkich rąk zakopanych w ziemi. Pięć zaginionych dziewczynek. Kim jest szósta, niezidentyfikowana ofiara? Kiedy ją porwano? Czy istnieje choć cień szansy, że jeszcze żyje? Na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w tej makabrycznej sprawie staje doktor Goran Gavila, cywilny kryminolog i wykładowca uniwersytecki. Do grupy dołącza młoda policjantka Mila Vasquez, ekspert w odnajdywaniu zaginionych dzieci. Sadystyczny morderca bawi się z ekipą śledczą w „kotka i myszkę”, nieustannie podsuwając jej nowe tropy. Zwłoki okaleczonych dziewczynek zostają odnalezione w starannie wybranych miejscach, wskazujących na ludzi, którzy popełnili inne, dotąd niewykryte zbrodnie. Śledztwo przemienia się w koszmarną wyprawę w przeszłość morderców, udających porządnych obywateli: agenta handlowego, księdza, pomocnika murarskiego. Jakie są prawdziwe zamiary tajemniczego „inspiratora”, który pociąga za wszystkie sznurki? Odnalezienie ciała piątej ofiary w tymczasowym mieszkaniu śledczych przynosi nieoczekiwany zwrot w sprawie...

Tytuł: "Zaklinacz"
Autor: Donato Carrisi 
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: sierpień 2011r

Powieść, po którą sięgnęłam okazała się być wyśmienitym thrillerem wciągającym od pierwszych stron.
Morderca bawi się z prowadzącymi śledztwo,podrzucając co chwilę fałszywe tropy.Ale też te tropy prowadzą do ciekawych odkryć. Autor książki co chwilę zaskakuje czytelnika zwrotem akcji.
Już,już,wydaje się,że sprawa rozwiązana,aż tu nagle okazuje się,że to dopiero początek. Książka pokazuje także, że każdy ma jakieś tajemnice, że pozory mylą i nigdy nie wiadomo, co w kim siedzi.
Zaklinacz zbrodni zna ludzką psychikę, jej najbardziej mroczne zakamarki – dlatego to on dyktuje reguły gry, pisze scenariusz tej makabrycznego spektaklu i rozdziela role.

Rewelacyjny! Thriller,który na pewno wciągnie cie w ciemne zakamarki zła. POLECAM
 
Moja ocena: 9/10

                                                                                                                                                                                                  

 Opis wydawnictwa:


Prawdziwy gangster to spowiedź kokainowego kowboja Jona Robertsa, który w pewnym momencie był jedną z najpotężniejszych osób w USA.

Jego ojciec był mafiosem rodem z "Chłopców z ferajny". Jon Roberts był po raz pierwszy świadkiem morderstwa, gdy miał siedem lat. Sam nauczył się zabijać w Wietnamie. Jako dorosły człowiek był żołnierzem mafii w nowojorskich klubach, gdzie poznał Bruce'a Lee, uratował z rąk porywaczy Jimiego Hendrixa i spędził noc z dziewczyną Bonda. Kolejnym etapem kariery Robertsa było wejście w biznes narkotykowy. Jego dostawcą był najsłynniejszy narkotykowy baron Pablo Escobar, a klientami największe gwiazdy.

Gdy władze postawiły mu zarzuty, groziła mu kara 300 lat więzienia. Ale Jon Roberts potrafił poradzić sobie nawet z tym. Emeryturę spędził w luksusowej rezydencji, gdzie odwiedzali go zafascynowani nim Snoop Dogg, 50 Cent i Akon (który napisał o nim piosenkę) oraz aktor Mark Wahlberg, który ma zagrać Robertsa w ekranizacji tej książki. Prawdziwy gangster
to prawdopodobnie najlepsza, najbardziej szokująca i mroczna oraz wypełniona adrenaliną autobiografia, jaka się ukazała w tym stuleciu.


Tytuł: "Prawdziwy gangster" 

Autor:  Evan Wright, Jon Roberts
Wydawnictwo: Znak literanowa
Data wydania: sierpień 2012r

Lubimy czytać o zdegenerowanych, złych do szpiku kości bohaterach, których przygody doprowadzają nas do zniesmaczenia, a innym razem tak nas ciekawią, że brniemy dalej czytając kartki z jeszcze większym nie smakiem i zdziwieniem, że na prawdę ktoś taki istnieje. Wszakże jest to biografia słynnego amerykańskiego gangstera i weterana Wietnamu.
Evan Wright wraz z Jon'em Robertsem prowadzi nas przez fascynujący mroczny świat kokainowych lat 7o tych i 80 tych. Niektóre fragmenty są nieprawdopodobne, lecz autor znajduje dowody na poparcie historii.

Dla mnie biografia jest dobra pomimo chwytliwego zachwytu bardzo złym człowiekiem ,książka mnie zmęczyła. Już mniej więcej od połowy czekałem tylko jej końca.

Moja ocena: 6/10 

                                                                                                                                                                                                                                

Opis wydawnictwa:
 
Agent FBI Pender od jedenastu lat zmaga się ze swoim Nemezis - bezowocnie prowadzonym dochodzeniem w sprawie serii morderstw. Od jedenastu lat patrzy bezsilnie na kolejne zabójstwa, od jedenastu lat prześladują go wspomnienia miejsc zbrodni i ciał ofiar, które łączy jedynie kolor włosów - truskawkowy blond. Przez jedenaście lat bestia w ludzkim ciele pozostaje nieuchwytna, kontynuując swoje dzieło. Do czasu... W wyniku rutynowej kontroli drogówki zatrzymany zostaje Ulysses Christopher Maxwell. Lub coś, co się za niego podaje. W podróży towarzyszą mu jedynie rozpłatane niedawno zwłoki młodej kobiety o włosach w ukochanym przez mordercę kolorze. Według dr Irene Cogan, biegłego psychiatry sądowego, aresztowany cierpi na zaburzenie dysocjacyjne osobowości. Max, Christopher, Kinch, Lyssy, Alicia - wszyscy oni zamieszkują mózg Ulyssesa, nawzajem o sobie nie wiedząc, zmieniając jego świadomość niczym karty w kolejnym rozdaniu upiornego pokera. Przynajmniej jedno z nich jest odpowiedzialne za jego zbrodnie. Irene staje się zakładniczką dewianta, kiedy dokonuje on spektakularnej ucieczki z policyjnego aresztu. Usiłując odwlec nieuniknione, godzi się na skomplikowaną i perwersyjną grę o życie ze zmieniającymi się osobowościami szaleńca. Tymczasem agent Pender rozpoczyna wyścig z czasem, by ją odnaleźć i zakończyć koszmar trawiący jego życie od lat.

Tytuł: "Dziewczyny, których pożądał"
Autor: Jonathan Nasaw
Wydawnictwo: Replika http://www.replika.eu/index.php?k=wyd
Data wydania: czerwiec 2011 r

 
Śmiało mogę powiedzieć, że książka ,,Dziewczyny których pożądał'', to naprawdę dobrze skonstruowany thriller. Osobiście jestem pod jego wielkim wrażeniem. Od samego początku napięcie utrzymane jest na równomiernym wysokim poziomie. Nie znajdziemy tu żadnych niepotrzebnych długich opisów czy zbędnych dialogów. Wszystko jest idealnie rozłożone, w taki sposób, by można było w łatwy, przystępny sposób śledzić z zapartym tchem, losy bohaterów.Książkę należy docenić przede wszystkim ze względu na podjęcie przez autora skomplikowanej tematyki psychologicznej. Polecam:)

Moja ocena: 8/10

                                                                                                                                                                               


Opis wydawnictwa:

Zaczyna się zwyczajnie: seria porannych scenek pokazuje współczesnych mieszkańców nadmorskiego Brighton zaabsorbowanych swoimi - mniej lub bardziej poważnymi - sprawami. I nagle szok - pogłębiarka w basenie portowym wydobywa z dna morza niezidentyfikowane ludzkie zwłoki. Nikt wtedy jeszcze nie podejrzewa, że jest to pierwsze ogniwo w łańcuchu dramatycznych wydarzeń, w którym splotą się losy wielu osób z Brighton oraz innego - odległego - miasta. Sprawa trafia na biurko nadinspektora Roya Grace'a, który wpada na trop makabrycznych transakcji, w których w grę o najwyższą stawkę wchodzą gigantyczne pieniądze. To nie jest fikcja - to się dzieje naprawdę!Tytuł: "Czekając na śmierć"
Autor: Peter James
Wydawnictwo: Buchmann
Data wydania: marzec 2012 r

 
Autor wypracował formułę współczesnych kryminałów: wielowątkowa, przedstawiająca kilka punktów widzenia, z lekko pogłębionym rysunkiem psychologicznym postaci wprowadzając ważną tematykę społeczną, która poruszyła książką, to handel dziećmi i ich organami, a także ciężki los rumuńskich bezdomnych, często padających ofiarami tego handlu. Poruszony jest też los emigrantów w Szwecji.
Zaczyna się zwyczajnie: pogłębiarka w basenie portowym wydobywa z dna morza niezidentyfikowane ludzkie zwłoki. Nikt wtedy jeszcze nie podejrzewa, że jest to pierwsze ogniwo w łańcuchu dramatycznych wydarzeń.
To nie musi być fikcją-to mogło się wydarzyć naprawdę!

W "Czekając na śmierć" irytowała mnie rozciągliwość autora w pisaniu tzn. nie które wątki w ogóle nie posuwają akcji do przodu, przez co książka niepotrzebnie się dłuży.
Moją ocenę książki zaliczam do dobrych, tylko ze względu na dość kontrowersyjny temat podjęty przez autora.

Moja ocena: 6/10 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz